Vrijeme & Radar
Početak / Izbor urednika /

Nema prirodnog snijega: Kako se pravi umjetni snijeg?

17:00
5. siječnja 2023.

Nema prirodnog snijega
Kako se pravi umjetni snijeg?

Povijesni manjak snijega u Alpama, a ništa bolje nije ni u regiji. Snježni topovi marljivo rade na stvaranju umjetnog snijega, ali ni to nije pomoglo na Sljemenu.

Pisano je ranije o iznimno maloj količini snijega u Alpama, ali i teško održanoj utrci prvog dana Snježne kraljice (4. siječnja), drugog dana je otkazana slalomska utrka zbog visokih temperatura i pojačanog jugozapadnog vjetra koji je dodatno pravio probleme na stazi napravljenoj od umjetnog snijega.

Slične probleme imaju i turneje Četiri skakaonice, Garmisch, pa i Kranjska Gora. Nedostaci snijega u Alpama posebno je izražen do nadmorske visine od 2000m. Poznati zimski sportski centri već tjednima žive od umjetnog proizvedenog snijega. No, ni na visinama ispod 2000m umjetni snijeg nije pomagao.

Etna: Više od normalnih temperatura sprječavaju otvaranje skijaških staza. Nalazimo se na snimku između 1800 i 2300 metara.

Kako nastaje umjetni snijeg?

Uvjeti visokog tlaka, s vedrim i hladnim noćima, idealni su za proizvodnju umjetnog snijega koji nastaje ispaljivanjem malih kapljica vode u zrak gdje se smrzavaju i padaju na tlo. U vodu se često dodaju dodatni nukleatori („sjemena“) koji pomažu bržem formiranju kristala leda.

Aktivne tvari i bakterije su kao „sjemena“, proteini iz bakterija i potencijalni učinci njihove distribucije putem umjetnog snijega na okoliš i ljudsko zdravlje još nisu dobro razjašnjeni. No čini se da su znanstvenici više zabrinuti kako bi umjetni snijeg mogao utjecati na prirodni ciklus vode u regijama u kojima se proizvodi.

FIS je ranije odobrio utrku na Sljemenu, ali se drugi dan utrke morao otkazati.

Osim toga, za rad snježnih topova potrebno je puno energije. Ako se ta energija temelji na fosilnim gorivima, što je vrlo vjerojatno, tada stvaranje snijega još više pridonosi emisijama štetnih plinova. Stoga i sama proizvodnja umjetnog snijega postaje dio energetskog problema!

Međutim i tu ima rješenje. Švicarsko odmaralište Zermatt koristi veliki niz solarnih ploča za opskrbu oko 70% energije koja se koristi u odmaralištu i dijelu sela. Za pokrivanje jednog hektara površine padine s oko 30 centimetara snijega potrebno je 225 milijuna litara vode, pa je stoga potrebno i puno akumulirane vode.

Kako se pravi umjetni snijeg, snježni topovi

Što je temperatura više u „minusu“ to je proces proizvodnje snijega brži. Zrak također treba biti suh, zato što se u suhom zraku voda brže hladi. Dodatni efekt je i veća udaljenost od topa do tla, što daje vodi više vremena da se smrzne na svom putu, zato su topovi usmjereni prema gore ili na visokim stupovima.

umejtni snijeg visoki stupoviJoš jedan način proizvodnje umejtnog snijega - © Bernd März

Umjetni snijeg traje dulje od pravog, ali pruža teži osjećaj za skijaše zbog većeg sadržaja vode. Korištenje topova za snijeg sve je popularnije jer ih više od 60% svjetskih skijališta sada koristi kao nadopunu sve manje količine prirodnog snijega. Predviđa se da će i cijena zimovanja poskupiti zbog dodatnih troškova na proizvodnji umjetnog snijega.

Vrijeme & Radar urednički tim
15:00
22. ožujka 2023.
Buffalo oklop leda prekrio automobil, auto

SAD: Zima još traje

Debeli oklop leda prekrio automobil

08:30
22. ožujka 2023.
temperature oko ili preko 25°C

Iznadprosječno toplo

Sunčano i preko 24°C, a vikend promjena?

18:30
21. ožujka 2023.
snažan potres u Afganistanu

Na dubini od oko 190km

Potres od 6.5 stupnjeva u Afganistanu

Svi članci
Vrijeme & Radar
Web | App
facebookKontakt
HR
Bosna
Magyarország
Slovenija
Srbija
Privatnost | Pravne informacije