Početak / Izbor urednika /

Promatranje morskog otpada iz svemira; Gdje ima najviše otpada na Jadranu?

16:00
18. lipnja 2024.

Gdje ima najviše otpada?
Promatranje morskog otpada iz svemira

Znanstvenici i istraživački centri u nekoliko zemalja locirali su tragove smeća koji preplavljuju Mediteran. Korištenjem satelita koji su trenutno u orbiti, istraživači su uspjeli steći neviđeni pogled na emisije i područja nakupljanja morskog otpada.

Znanstvenici sa Sveučilišta u Cádizu, Višeg vijeća za znanstvena istraživanja (CSIC), Europske svemirske agencije (ESA), brojnih multinacionalnih kompanija u svemirskom sektoru te sveučilišta i istraživačkih centara u nekoliko zemalja locirali su tragove smeća koji preplavljuju Mediteran.

Otkrivanje morskog otpada iz svemira sada je stvarnost. Međutim, korištenjem superračunala i naprednih algoritama pretraživanja, istraživački tim je pokazao da su sateliti učinkovit alat za procjenu količine otpada u moru.

Postavke za vanjski sadržaj

Privatnost

Za provedbu rada ukupno je pregledano 300.000 slika snimljenih svaka 3 dana u razlučivosti od 10 metara. Rezultati otkrivaju velike nakupine smeća unutar plutajućih struktura znanstveno poznatih kao 'prozori' koji mogu biti dugi i do nekoliko kilometara.

Količina plastike na morskoj površini rijetko je dovoljno visoka da generira detektabilni signal iz svemira, a plastika i drugi plutajući otpad moraju se nakupiti u guste mrlje veličine najmanje desetak metara da bi ih sadašnji sateliti mogli otkriti. Te mrlje smeća (tragovi) obično su u obliku niti, a nastaju kao rezultat morskih struja na površini, primijetili su istraživači i precizirali da otkrivanje tih tragova otkriva vrlo visoku kontaminaciju na mjestu.

Za bolje lociranje otpada, potrebno je ulaganje u bolje senzore. Otpad u moru prerastao je u globalni ekološki problem i prepoznat je kao hitan prioritet na međunarodnim planovima održivosti. Raznolikost je ogromna, ali oko 80% otpada zrađeno je od plastike (95% u površinskim vodama oceana).

Studija zaključuje da čimbenici kao što su gustoća naseljenosti, zemljopis i obrasci padalina imaju značajan utjecaj na nakupljanje morskog otpada. Uglavnom je otpad kontinentalnog podrijetla ograničen na prvih 15 kilometara mora od obale. Tako je najmanje čista voda na Jadranu na njegovom sjevernom dijelu. A što se tiče Sredozemlja najviše optada je u središnjem i zapadnom dijelu.

Vrijeme & Radar urednički tim
Više o temi
Mikroklima i urbani toplinski otoci
srijeda, 2. srpnja 2025.

Dodatno zagrijan grad

Mikroklima i urbani toplinski otoci
Lijepo spavajte unatoč ljetnim vrućinama
nedjelja, 22. lipnja 2025.

Tropske noći

Lijepo spavajte unatoč ljetnim vrućinama
Oluja: Od sjevera Italije do Jadrana
ponedjeljak, 16. lipnja 2025.

Preko 20mm, olujni vjetar

Oluja: Od sjevera Italije do Jadrana
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Raste opasnost od toplinskog vala
utorak, 1. srpnja 2025.

Lokalno u regiji do 40°C

Raste opasnost od toplinskog vala
Još uvijek brojimo sunčane i vruće dane
nedjelja, 29. lipnja 2025.

Danju često 30-36°C

Još uvijek brojimo sunčane i vruće dane
Snijeg u Atacami, najsušoj pustinji
subota, 28. lipnja 2025.

Rijetka kiša, tek snijeg

Snijeg u Atacami, najsušoj pustinji
Svi članci
Vrijeme & Radar

www.vrijemeradar.hr

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti