Početak / Izbor urednika /

Jaki pljuskovi u Sahari. Desetljećima bez kiše

17:54
30. kolovoza 2024.

Desetljećima bez kiše
Jaki pljuskovi u Sahari

U nadolazećim danima pustinja Sahara, poznata kao najtoplija pustinja na svijetu, doživjet će najjače kiše u posljednjih najmanje 30 godina. Što bi ovo moglo značiti?

Monsunske kiše, koje se svakog dana pomiču sve dalje prema sjeveru, donose iznimne pljuskove u Nigeru i Sudanu, gdje nakon dugogodišnje suše dolazi do katastrofalnih poplava i klizišta. U sjevernom Alžiru i između Nigera i Chada je već palo između 50 i 100 mm kiše.

Jeste li znali?

Sahara je najveća pustnja na Zemlji, pokriva oko 30% afričkog kontinenta (obuhvata oko 9 000 000 km²). Ovo područje je vruće i suho jer se nalazi ispod suptropskog grebena, odnosno stalnog sustava visokog tlaka. Ovaj greben uzrokuje spuštanje zraka s viših slojeva atmosfere, čineći zrak suhim i stabilnom te sprječava stvaranje oblaka i padalina.

Iako se količina oborina možda ne čini značajnom u usporedbi s drugim dijelovima svijeta, moguće je više od 500% mjesečne količine oborine u Sahari u kolovozu i rujnu, a čak i više od 1000%, ili deset puta više, za neka pustinjska područja .

Početkom rujna obilne kiše počet će padati i u Sahari. Ponegdje se u samo nekoliko dana očekuju količine oborina 30-50 puta veće od uobičajenih za ovaj mjesec. Štoviše, pasti će onoliko kiše koliko inače padne za nekoliko godina.

Stanovnici saharskih naselja morat će se suočiti s viškom kiše koju su čekali. Pljuskovi će stoga uzrokovati više štete nego koristi. Posljednji put nešto ovako neobično dogodilo se 1994. godine.

Intertropska fronta (ITF) temeljna je značajka atmosferske cirkulacije nad zapadnom Afrikom. Odvaja pojas toplog vlažnog jugozapadnog monsunskog toka s tropskog Atlantika od vrelog i vrlo suhog sjeveroistočnog vjetra iz pustinje Sahare.

Napredovanje ITF-a prema sjeveru preko Sudana-Sahela od travnja do početka kolovoza relativno sporo, u prosjeku 0,8° geografske širine po dekadi (8,8 km/dan). Povlačenje ITF-a prema jugu između sredine kolovoza i sredine studenog gotovo je dvostruko brže, u prosjeku 1,4° geografske širine po dekadi (15,5 km/dan).

Prema nekim mišljenjima ovo pomiicanje kišne zone više unutar Sahare, može pomoći u pomicanju visokog tlaka zraka sa sjevera Afrike preko Sredozemlja i da se tako dulje zadržava i na okolna područja južne/jugoistočne Europe. Drugim riječima može biti jedan od uzroka toplinskih valova.

Vrijeme & Radar urednički tim
Više o temi
Vrućine, a ujutro mraz. Razlika od 35°C
ponedjeljak, 23. lipnja 2025.

Dok je najdulji dan

Vrućine, a ujutro mraz. Razlika od 35°C
Lijepo spavajte unatoč ljetnim vrućinama
nedjelja, 22. lipnja 2025.

Tropske noći

Lijepo spavajte unatoč ljetnim vrućinama
Vruće vrijeme i iluzija vode na cesti
ponedjeljak, 30. lipnja 2025.

Zašto ima refleksije?

Vruće vrijeme i iluzija vode na cesti
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Raste opasnost od toplinskog vala
utorak, 1. srpnja 2025.

Lokalno u regiji do 40°C

Raste opasnost od toplinskog vala
Toplinski val vlada Europom, rekordi
utorak, 1. srpnja 2025.

U Španjolskoj 46.6°C

Toplinski val vlada Europom, rekordi
Na jugu noću blizu 30°C. Nove vrućine?
subota, 28. lipnja 2025.

Suša se nastavlja

Na jugu noću blizu 30°C. Nove vrućine?
Svi članci
Vrijeme & Radar

www.vrijemeradar.hr

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti