Početak / Izbor urednika /

Kada je vrijeme "teško" - Što se misli pod sparno i zašto na nas utiče?

16:30
18. srpnja 2024.

Kada je vrijeme "teško"
Što se misli pod "sparno"?

Zašto nam je teško kada je sparno vrijeme?

Vrućina, a posebno vlaga, može značajno utjecati na naše zdravlje. Sparina je subjektivan ljudski osjećaj u toplim, vlažnim vremenskim uvjetima. Kada je sparno ili omorina?

Vlažnost karakterizira otežanu sposobnosti ljudskog tijela da isparavanjem (znojenjem) otpusti toplinu u okolinu. Kada je vlažnost visoka, nakupljanje topline može dovesti do hipertermije i, u ekstremnim slučajevima, po život opasnog toplinskog udara.

Sparina je subjektivan osjećaj; nema jasne, meteorološki utemeljene definicije. Međutim, možete postaviti ograničenje vlažnosti na temelju kombinacije vrijednosti u temperaturno -vlažnom okruženju. Rosište se često koristi kao objektivna mjera. Od točke rosišta od 17 stupnjeva, zrak u Europi može se smatrati sparnim.

Temperatura i vlažnost

Iako su definicije za takozvanu granicu vlažnosti stvarane nekoliko puta u prošlosti, još uvijek ne postoji priznati standard jer je osjećaj vlažnosti za svakog pojedinca drugačiji. Često se koriste granične vrijednosti temeljene na relativnoj vlažnosti pri određenoj temperaturi:

  • 80% na 20 stupnjeva
  • 50% na 28 stupnjeva
  • 30% na 37 stupnjeva

No kretanje zraka, zračenje i tjelesna aktivnost nisu uzeti u obzir. Umjesto toga, izraz toplinski stres sada se koristi za opisivanje pogoršanja ljudskog zdravlja. Stanovnici tropa imaju drugačiji osjećaj vlage jer se organizam navikao na vruću, vlažnu tropsku klimu.

Što je rosište?

Rosište ili temperatura rosišta je veličina za mjerenje vlage u zraku. Rosište je uvijek niže od temperature zraka i mjeri se u stupnjevima. Čim su točka rosišta i temperatura zraka potpuno jednake, vlažnost je 100 posto i stvaraju se oblaci ili magla.

Zašto vruće i vlažno vrijeme opterećuje tijelo?

Kada je vani vruće, obično se počnemo znojiti. Tijelo tako regulira temperaturu: znoj isparava s kože i hladi je. Tijelo u biti stvara vlastiti klimatizacijski sustav.

Kada je vlaga visoka, ova regulacija temperature je poremećena: zrak je već toliko zasićen vlagom da više ne može apsorbirati kapljice vode/znoja koja isparava na koži. Najveći dio znoja ostaje na koži; tijelo se ne hladi, već se sve više znoji. Kako bi se spriječilo daljnje povećanje središnje tjelesne temperature i eventualno uzrokovanje toplinskog udara, cirkulacija se usporava. Nastupio je umor i iscrpljenost, kažu stručnjaci.

Dodatno, po vrućem vremenu manje kisika dopire do pluća kada dišete. Budući da je u toplom zraku (koji se širi) udaljenost između molekula kisika veća nego u hladnom zraku (koji se skuplja). Još manje kisika udišemo kada je zrak topao i vlažan. Zbog visoke vlažnosti u zraku se još uvijek nalaze brojne molekule vode koje dodatno istiskuju kisik.

Vrijeme & Radar urednički tim
Više o temi
Lijepo spavajte unatoč ljetnim vrućinama
nedjelja, 22. lipnja 2025.

Tropske noći

Lijepo spavajte unatoč ljetnim vrućinama
vježbanje tokom ljeta
subota, 7. lipnja 2025.

Dok temperature rastu

Trebate ovo imati na umu kada vježbate
Vruće vrijeme i iluzija vode na cesti
ponedjeljak, 30. lipnja 2025.

Zašto ima refleksije?

Vruće vrijeme i iluzija vode na cesti
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Zima u Južnoj Americi, snijeg i mraz
srijeda, 25. lipnja 2025.

Dok je kod nas blizu 40°C

Zima u Južnoj Americi, snijeg i mraz
Na jugu noću blizu 30°C. Nove vrućine?
subota, 28. lipnja 2025.

Suša se nastavlja

Na jugu noću blizu 30°C. Nove vrućine?
Lokalno 35-40°C, zatim manje vruće
četvrtak, 26. lipnja 2025.

Planirate vikend?

Lokalno 35-40°C, zatim manje vruće
Svi članci
Vrijeme & Radar

www.vrijemeradar.hr

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti